מתוך ויקיפדיה, האנציקלופדיה החופשית
ליגת המשנה הסובייטית לכדורגל , אשר נודעה בשם הליגה הסובייטית הראשונה (ברוסית : Первая лига СССР по футболу ), הייתה הליגה השנייה בחשיבותה אחרי הליגה הבכירה .
בעונת 1979 סטפן יורצ'ישין הבקיע 42 שערים לעונה במדי קרפטי לבוב והוא מלך השערים בכל הזמנים של ליגת המשנה הסובייטית.
הליגה הוקמה ב-1936 ופורקה ב-1991 כשמחליפה אותה הליגה הרוסית הראשונה . שמותיה הקודמים היה "קלאס ב'", "ליגה ב'". השם הרשמי "הליגה הסובייטית הראשונה" נקלט רק ב-1971 .
אלופת הליגה העפילה לליגה הבכירה . סטטיסטית, קבוצת הכדורגל שזכתה בהכי הרבה אליפויות הליגה היא זניט קויבישב שזכתה 5 פעמים. שיטת מעבר לליגה הבכירה ומספר קבוצות שעברו ביב שונה במשך השנים. לפעמים זה היו הקבוצות שזכו במקומות הראשונות בליגה ולפעמים היה טורניר מעבר בין הקבוצות הראשונות בליגת המשנה לבין הקבוצות האחרונות בליגה העליונה.
עונה
אלופה
סגנים
1936 (סתיו)
דינמו טביליסי
זי"ס ,זניט לנינגרד
1936 (אביב)
פטיש ומגל מוסקבה
טמפּ באקו סטלינץ מוסקבה
1937
ספרטק לנינגרד
דינמו רוסטוב על-דון ,טמפ באקו
1939
קרילייה סובייטוב מוסקבה
לוקומוטיב טביליסי , דינמו רוסטוב על-דון
1940
קרסנאיה זאריה לנינגרד
ספרטק לנינגרד , סטרויטל יוגה באקו
1945
קרילייה סובייטוב קויבישב
בב"ס מוסקבה , פ.צ. המחוז הצבאי מוסקבה
1946
וו"ס מוסקבה
פישצ'ביק מוסקבה
1947
לוקומוטיב מוסקבה
טורפדו גורקי , לוקומוטיב חרקוב
1948
לוקומוטיב חרקוב
מטאלורג מוסקבה , דינמו ירוואן
1949
ספרטק טביליסי
קלינין קלינינגרד , פישצ'ביק אודסה
1950
ומ"ס מוסקבה
טורפדו גורקי , ספרטק וילנה
1951
פ.צ. המחוז הצבאי מוסקבה
דינמו מינסק , לוקומוטיב מוסקבה
1952
לוקומוטיב חרקוב
ספרטק וילנה , סק"א טביליסי
1953
דינמו מינסק
טורפדו גורקי , שחטיור סטלינץ
1954
שחטיור סטלינץ
ספרטק וילנה , נפטצ'י באקו
1955
בורבסטניק קישינב אוד"ו סברדלובסק
ספרטק קלינין , ספרטק ירוואן
1956
ספרטק מינסק קריליה סובייטוב קויבישב
טורפדו טגנרוג , אוד"ו טביליסי
1957
אוונגרד לנינגרד
ספרטק איוונו-פרנקיבסק , סק"א טביליסי
1958
סק"א רוסטוב
סק"א סברדלובסק , מ.ס. סבסטופול
1959
אוונגרד לנינגרד
טרודובוי רזרבי לנינגרד , טרוד וורונז'
1960
טרוד וורונז' , מטאלורג זפורוז'יה , טורפדו כותאיסי
אירטיש אומסק , סודוסטרויטל ניקולאייב , לוקומוטיב טביליסי
1961
קריליה סובייטוב קויבישב צ'רנומורץ אודסה , טורפדו כותאיסי
טרק גרוזני , ,סק"א אודסה , לוקומוטיב טביליסי
1962
ספרטק קרסנודר זאריה לוהנסק , שחטאר קאראגנדי
טרוד וורונז' , ,צ'רנומורץ אודסה , לוקומוטיב הומל
1963
שיניק ירוסלבל
טורפדו גורקי , טרוד וורונז'
1964
לוקומוטיב מוסקבה
סק"א אודסה , פחטקור טשקנט
1965
אררט ירוואן
קאיראט אלמטי , אוונגרד חרקוב
1966
זאריה לוהנסק
ז'לגיריס וילנה , פוליטאוטדל טשקנט
1967
דינמו קירובאבאד
שחטאר קאראגנדי , סק"א קייב
1968
אוראלמש סברדלובסק
קרפטי לבוב , אירטיש אומסק
1969
ספרטק אורדז'וניקידזה
דנייפר דנייפרופטרובסק , סק"א-אנרגיה
1970
קרפטי לבוב
קאיראט אלמטי , דנייפר דנייפרופטרובסק
1971
דנייפר דנייפרופטרובסק
לוקומוטיב מוסקבה , צ'רנומורץ אודסה
1972
פחטקור טשקנט
שחטיור דונצק , צ'רנומורץ אודסה
1973
דנייסטר קישינב
צ'רנומורץ אודסה , לוקומוטיב מוסקבה
1974
לוקומוטיב מוסקבה
סק"א רוסטוב , דינמו מינסק
1975
קריליה סובייטוב קויבישב
דינמו מינסק , טורפדו כותאיסי
1976
קאיראט אלמטי
נפטצ'י באקו , פחטקור טשקנט
1977
ספרטק מוסקבה
פחטקור טשקנט , טבריה סימפרופול
1978
קריליה סובייטוב קויבישב
סק"א רוסטוב , דינמו מינסק
1979
קרפטי לבוב
קובאן קרסנודר , פאמיר דושנבה
1980
טבריה סימפרופול
דנייפר דנייפרופטרובסק , מטאליסט חרקוב
1981
מטאליסט חרקוב
טורפדו כותאיסי , לוקומוטיב מוסקבה
1982
ז'לגיריס וילנה
דנייסטר קישינב , קולוס ניקופול
1983
קאיראט אלמטי
סק"א רוסטוב , פאקל וורונז'
1984
פאקל וורונז'
טורפדו כותאיסי , סק"א קרפטי לבוב
1985
דאוגבה ריגה
צסק"א מוסקבה , סק"א קרפטי לבוב
1986
צסק"א מוסקבה
גוריה לנצ'חוטי , דאוגבה ריגה
1987
צ'רנומורץ אודסה
לוקומוטיב מוסקבה , דאוגבה ריגה
1988
פאמיר דושנבה
רוטור וולגוגרד , צסק"א מוסקבה
1989
צסק"א מוסקבה
גוריה לנצ'חוטי , קאיראט אלמטי
1990
ספרטק ולדיקווקז
פחטקור טשקנט , מטאלורג זפורוז'יה
1991
רוטור וולגוגרד
טיליגול טירספול , אוראלמש יקטרינבורג